Nästa match:  Rydaholms GoIF - xxxxx xx | xxxxxxx xxx x:x xxxxxxxxxxx
:: Startsida
Nyheter
Styrelsen
Klubben
Kungshall
Bli Medlem
Intervjuer
Arkiv
Sponsorer
Team Sportia
Souvenirer
RGoIF Media

:: Fotbollsektion
Matchreferat
Matchprogram
Träningsmatcher
Statistik
Händelser
Tränarens sida
Tabell A-lag
Tabell U-lag
Tabell Dam-lag
Texas FC Blogg

:: Ungdom
Tabell/Program
Pojk- o Flicklagen    
RGoIFs' Riktlinjer

:: Damsektion

Information

:: Interaktivt
Tävla
Länkar
Gästbok
Kontakta oss







 :: Matchreferat
2009-08-12
Vetlanda FF - Rydaholms GoIF 1-2 (1-1)
Vitalavallen. Vetlanda
Div 3 sydöstra götaland, omg 15

Mål:
0-1 (´5) Kenan Celil
1-1 (´26) Martin Nilsson
1-2 (´56) Sebbe Haraldsson






Publik:
114 st
Varningar:
-





/Foto Christer Pettersson

Knapp seger borta mot jumbon Vetlanda FF.

Rydaholm tog en ny trea efter seger med 2-1 borta mot Vetlanda efter 1-1 i paus.

RGoIF tar tag i taktpinnen från början och börjar hitta linjerna i spelet från start, mest aktiva är Kenan och Joel.
Kenan får en fin krossboll tar emot den och driver inåt i banan, utan att någon går på riktigt, Kenan får tid på sig att skjuta och placera in bollen snyggt till vänster om keepern och 1-0 till bortalaget redan efter 6 min spel, förövrigt Kenans första mål i seriespel för RGoIF!

Joel var som nämnt i bra slag även denna match och hittar en bra ytor att agera på, men oftast var det väldigt trångt på VFF´s planhalva och ett par skott utanför slutade det som, trots ett par fina lägen från 16-17 meter, ungefär som Kenans mål.

Efter en fin upprullning i 16 min så får vi ett bra läge av Sebastian H som kommer något snett i sitt friläge men kommer till avslut , tyvärr rätt på keepern.

Sen tappar Rydaholm intiativet i matchen och antar jag tror det kommer lösa sig, men så är det inte och så brukar det inte bli. Först får VFF en gratischans på en långboll sedan en RGoIF back halkat men avslutet är tamt och går i utsidan av stolpen.

Tyvärr kommer deras kvittering i 30 min på ett märkligt sätt, deras mittfältare får skjuta ett farligt skott som går 1 dm över Tobias mål, men domaren blåser frispark ändå till VFF sedan han bedömmt Kenan kommit in sent, men ändå så låter han VFF spelaren avsluta anfallet, det blev iallafall frispark till VFF och vilken frispark, PANG rätt upp i krysset, Tobias helt chanslös.

Sen är matchen jämn till paus, men Rydaholm känns farligare när det går fram , så det kändes rätt bra i paus ändå.

Andra halvlek kontrollerar vi hela 45 min istället och visar att vi är bättre än Vetlanda, vilket vi ska vara om vi ser på tabellplacering.

2-1 kommer tidigt i andra via en frispark från Daniel som Sebastian H kommer högst på och knoppar in.

Vi har en hel del med chanser att avgöra matchen till 3-1 väldigt tidigt, men får aldrig målet, spelade ingen roll om det var frilägen eller snett inåt bakåt pass fler mål skulle det inte bli, tror om vi satt 3-1 tidigare så hade vi fått gå ifrån med en större victoria än 2-1, dock kontrollerar RGoIF matchen väldigt väl om man ser till VMA matchen tidigare.

Vetlanda hotar en gång på en frispark från mittplan de flyttar fram allt, och det blev mål, men målet kom efter att man kastat bort Tobias i målet och ett underkännt sådant.

3 poäng är 3 poäng, vi gjorde inte mer än vad behövdes, RGoIF kan bättre och måste bli bättre om det ska bli bra det här.

Vetlanda tycker jag inte är sämre än nåt annat än de 3 lag i botten, konstigt de bara har 3 pinnar hitills, men att självförtroendet inte var med syntes.

Nästa match går redan på söndag hemma mot Sölvesborg, det blir en tuff match för de blåvita, kom och stötta laget på Kungshall!

Truppen:

Tobias
Sebastian H
Kenan
Daniel
Joel
Arianit
Patrik
Andreas
Pierre
Erion
Mattias
Sebastian E
Jeff
Jani
Vedran
Markus

 

 
 

 Tabell div 3 Sö. Götaland
1. Oskarshamns AIK
13 31 p
2. Moheda IF
13 27 p
3. Lyckeby GoIF
13 25 p
4. Rydaholms GoIF

13

21 p
 Intern skytteliga
1. Ivan Vasilj
11 5 mål
2. Pierre Rosberg
13 4 mål
3. Markus Gustavsson
13 3 mål
4. Arre Bunjaku
13 3 mål
 Skador och avstängningar
-
 Kommande matcher

A-lag
Lördag 13:e Augusti 15.00
Moheda IF - Rydaholm GoIF

Onsdag 17:e Augusti 19.00
Rydaholms GoIF - Ryssby IF

Lördag 20:e Augusti 15.00
Lyckeby GoIF - Rydaholms GoIF

U-lag
Söndag 14:e Augusti 16.00
Rydaholms GoIF - Bors SK

Damlaget
Onsdag 29:e Juni 19.00
Angelstads IF - Rydaholms GoIF

 

Get FireFox!
Sidan är optimerad för FireFox
och ses bäst i 800x600 eller högre
 
Rydaholms GoIF
Kungshall 330 17 Rydaholm
Tel: 0472 - 205 45
design: www.laszlo.se