Nästa match:  Rydaholms GoIF - xxxxx xx | xxxxxxx xxx x:x xxxxxxxxxxx
:: Startsida
Nyheter
Styrelsen
Klubben
Kungshall
Bli Medlem
Intervjuer
Arkiv
Sponsorer
Team Sportia
Souvenirer
RGoIF Media

:: Fotbollsektion
Matchreferat
Matchprogram
Träningsmatcher
Statistik
Händelser
Tränarens sida
Tabell A-lag
Tabell U-lag
Tabell Dam-lag
Texas FC Blogg

:: Ungdom
Tabell/Program
Pojk- o Flicklagen    
RGoIFs' Riktlinjer

:: Damsektion

Information

:: Interaktivt
Tävla
Länkar
Gästbok
Kontakta oss







 :: Matchreferat

2008-09-06
Rydaholms GoIF - Rödeby AIF 4-3 (2-2)
Kungshall, Rydaholm
Div 3 Sydöstra Götaland, omg 19

Mål:
1-0 (´25) Sebastian Haraldssson
1-1 (´36) Muhamed Avdic
2-1 (´37) Dennis Martinsson
2-2 (´40) Pär Erik Hugo Pettersson
2-3 (´81) Mattias Rubin
3-3 (´73) Ivan Vasilj
4-3 (´79) Ivan Vasilj

Publik:
135 st
Varningar:

Seger igen mot ett taggat Rödeby!

Det blev en hård kamp om poängen uppe på Kungshall på lördagseftermiddagen.

Rödeby som förra veckan pressade tillbaka Bromölla och två segrar innan den matchen hade inte kommit till Kungshall för att direkt titta på när de blåvita leker fotboll.

Det blev som vi trodde, kamp om varje meter ute på planen och så brukar det se ut de sista matcherna, en tabell spear mindre roll då när matcherna är så pass viktiga märkligt kan tänkas men så är det.

Vi är klart dominanta i första akten och gästerna ska vara glada att de har 2-2 med sig i paus.

Vi sätter högsta fart från början och skapar en rad chanser och hörnor innan vi får 1-0 via Sebastian H som nickar in via Arres fina inlägg på bottre.

Dennis har sedan ett friläge men skottet går strax utanför målet. Och precis som i våras nere i Rödeby så gör dom mål från ingenstans, deras 1-1 mål är vackert en volley från 13-14 meter som skruvar sig från Macke i mål och han är helt utan chans.

Repliken kommer omgående, anfallet efter så kommer en långboll till Ivan som verkar ofarlig men ett missförstånd mellan mittback och målvakt i Rödeby gör att Ivan kan peta bak bollen vid kortlinjen och där kommer Dennis som rakar in bollen mycket kyligt likt en skyttekung, det var hans 17e mål iår !

Efter det och innan paus precis har vi två lägen som vi bör göra mål på, närmast är Joel men får inte iväg ett tillräckligt hårt skott från mycket nära håll.

Som en kalldusch kommer därför Rödebys kvitteringsmål även det ett klassmål, ett skott strax utanför straffområdet med yttersidan som skruvar sig in via stolpen, och Macke kan bara se på.

2-2 i paus var inte direkt rättvist och speglade inte det som hände ute på plan.

Andra akten tycker jag våra gäster rycker upp sig medans vi tappar lite och matchen är jämn.

Rödeby är bra första kvarten, inte för att de skapar nåt extra men vi har oerhört svårt att skapa nåt och komma fram.

De tar ledningen också efter en av fyra hörnor de har i början av andra akten, dålig markering och vips så ledde gästerna.

På nåt sätt så börjar vi springa efter att våra gäster tagit ledningen och detta är inte första gången iår vi vänder ett underläge.

Vi börjar komma fram mer och mer vi har mycket inlägg av Calle och Joel men vi når aldrig riktigt fram, vi skulle haft straff sedan Ivan blev nerdragen efter att vänt runt deras back, men domaren friar. Rödeby har en chans att uttöka sin ledning men Mackan gör en avgörande räddning vid 3-2 när han kommer ut bra på deras friläge.

3 min senare är det kvitterat, Dennis som skapat ett antal lägen ( ett friläge och nåt skott ) kommer igenom i ett friläge till men återigen räddar målvakten, men inte bättre än att returen går rätt ut till Ivan som rakar in bollen från straffpunkten.

Då var det ca. 15 min kvar på matchen och Rydaholm hade segervittring.

Och mycket riktigt 6 min efter det målet så spelar Joel fram Sebbe H mycket fint i boxen som kommer förbi sin back och slår den snett inåt bakåt till Ivan som blir serverad öppet mål och 4-3 till hemmalaget.

Sista 10 min har vi nån chans att sätta punkt på detta men lyckas inte, Rödeby skapar ingenting sista tio för en kvittering.

Skön seger idag och viktig sådan! Vi gör kanske inte vår bästa match iår men vi gör en bra arbetsinsats som lag och det räcker idag i en kämparmatch mot Rödeby, finessen får vi ta fram när den behövs.

Nästa match är en svår sådan borta mot starka hemmalaget VMA som vi föll mot hemma med 3-1 tidigt i våras, VMA har ytterst liten chans att komma på de två första platserna i och med att de spelade kryss igår, och ska nu förbi fem lag på de tre sista omgångarna, och då möts också en del av lagen som ligger före dem mot varandra.


Kom till Arkelstorp och heja på Rydaholm mot VMA!










 
 

 Tabell div 3 Sö. Götaland
1. Oskarshamns AIK
13 31 p
2. Moheda IF
13 27 p
3. Lyckeby GoIF
13 25 p
4. Rydaholms GoIF

13

21 p
 Intern skytteliga
1. Ivan Vasilj
11 5 mål
2. Pierre Rosberg
13 4 mål
3. Markus Gustavsson
13 3 mål
4. Arre Bunjaku
13 3 mål
 Skador och avstängningar
-
 Kommande matcher

A-lag
Lördag 13:e Augusti 15.00
Moheda IF - Rydaholm GoIF

Onsdag 17:e Augusti 19.00
Rydaholms GoIF - Ryssby IF

Lördag 20:e Augusti 15.00
Lyckeby GoIF - Rydaholms GoIF

U-lag
Söndag 14:e Augusti 16.00
Rydaholms GoIF - Bors SK

Damlaget
Onsdag 29:e Juni 19.00
Angelstads IF - Rydaholms GoIF

 

Get FireFox!
Sidan är optimerad för FireFox
och ses bäst i 800x600 eller högre
 
Rydaholms GoIF
Kungshall 330 17 Rydaholm
Tel: 0472 - 205 45
design: www.laszlo.se